AGENDA

SETEMBRO

03 – Serrabulho / Wanderer / Lyzzärd / The Small Hours / Take Back / When Sentences Are Bad Names – G.D.C. Algeriz, Vale de Cambra Cambra Metal Madness

05 – Charles Sangnoir And The Southside Mojo / DJ Nuno Calado – Sabotage Club, Lisboa

07 – Filii Nigrantium Infernalium / Decayed / Theriomorphic / Scum Liquor – RCA Club, Lisboa Chaosphere Fest

10 – Mgła [Pol] / Martwa Aura [Pol] / Above Aurora [Pol] – RCA Club, Lisboa

11 – Mgła [Pol] / Martwa Aura [Pol] / Above Aurora [Pol] – Hard Club, Porto

13 – Overkill [E.U.A.] / Destruction [Ale] / Flotsam & Jetsam [E.U.A.] – Hard Club, Porto

13 – Burning Witches [Suí] / Dark Embrace [Esp] – Side B Rocks, Alenquer

13/14 – Perpetual [Esp] / Gaerea / Redemptus / Systemik Viølence / Wrath Sins / Fere / Pneura [Esp] / Divine Ruin / Verbian / Ruína / Niil – Outeiro Seco, Chaves Outeiro Metal Fest

14 – Humanart / Lucifer’s Child [Gre] / Anifernyen / Akouphenom [Esp] – Hard Club, Porto

20 – Glasya / Hourswill / Dogma – RCA Club, Lisboa

21 – Omnium Gatherum [Fin] / Rise To Fall [Esp] / Celtibeerian [Esp] / Serrabulho / Prayers Of Sanity / (…) – Rio de Moinhos, Penafiel Riverstone 2019

21 – Electric Moon [Ale] / 10000 Russos / Talea Jacta Est / Conjunto!Evite – Jardim das Portas do Sol, Santarém

21 – Sacred Sin / Okkultist / Karbonsoul / Mass Disorder / Shadowmare / Speedemon – RCA Club, Lisboa Artilharia Pesada III

25 – GOLD [Hol] / Earth Electric – RCA Club, Lisboa

26 – GOLD [Hol] – Maus Hábitos, Porto

 

OUTUBRO

03-05 – Bizarra Locomotiva / Process Of Guilt / Gaerea / Acromaníacos / Serrabulho / Steal Your Crown / Redemptus / Cranky Geeks / Bad! / Inhuman / Patrulha Do Purgatório / Galvana – ARCM, Faro Faro Alternativo 9

03-05 – dälek [E.U.A.] / Deafkids [Bra] / Candura/ (…) – Barreiro, OUT.FEST 2019

05 – Wayne Hussey [Ing] – RCA Club, Lisboa

06 – Wayne Hussey [Ing] – Hard Club, Porto

06 – Reality Slap / Last Hope / Fonte / Stand In Front – Popular Alvalade, Lisboa Believe Hardcore Fest

10 – Ramp – Side B Rocks, Alenquer

11 – Bizarra Locomotiva / GodVlad / Terror Empire / Diesel Humm! / Grog / StrikeBack [Esp] / Painted Black / Vira Lata – Club de Ancas, Anadia SublimeVilla Bairrada MetalFest

12 – Sacred Sin / Destroyers Of All / Zurrapa / Toxikull / Injector / Vikingore – Poli-desportivo de Sebadelhe Sebadelhe Metal Fest

12 – Attick Demons / Gwydion / Stonerust / Dallian – RCA Club, Lisboa Back To Skull 2019

12 – Volbeat [Din] / Baroness [E.U.A.] / Danko Jones [Can] – Coliseu dos Recreios, Lisboa

12/13 – Amenra [Bel] / Author & Punisher [E.U.A.] / Birds In Row [Fra] / Bliss Signal [Irl] / Candura / Daughters [E.U.A.] / Deafheaven [E.U.A.] / Emma Ruth Rundle [E.U.A.] / Gaerea / Ingrina [Fra] / Inter Arma [E.U.A.] / JK Flesh [Ing] / Nadja [Can] / Pelican [E.U.A.] / Portrayal Of Guilt [E.U.A.] / Some Became Hollow Tubes [Can] / Touché Amoré [E.U.A.] – Hard Club, Porto Amplifest 2019

18 – Ecstatic Vision [E.U.A.] / Astrodome – Centro Cultural do Cartaxo, Cartaxo Cartaxo Sessions

18 – Hexis [Din] / Teethgrinder [Hol] – Disgraça, Lisboa

19 – Booby Trap / Grimlet / Zurrapa / Waterland – Rua do Calvário, Águeda 1º Calvário Rock Fest

26 – Grievance / Humanart / Dallian / My Enchantment – Centro Cultural do Cartaxo, Cartaxo CTX Metal Fest IV

26 – Dollar Llama / All Against / Revenge Of The Fallen – Side B Rocks, Alenquer Soul Rising Fest II – Stay Brutal

30 – Mark Lanegan Band [E.U.A.] – Lisboa Ao Vivo, Lisboa

31 – Mark Lanegan Band [E.U.A.] – Hard Club, Porto

31 – Affäire / The Bateleurs / DJ Carlos Freitas – Side B Rocks, Alenquer

31 – Apotheus / Moonshade – Canecas Bar, Paços de Ferreira

31-02 – Rostorchester [Suí] / Wacht [Suí] / Kringa [Aut] / Alruna [Aut] / Hagzissa [Aut] / Hail Conjurer [Fin] / Void Prayer [Bos] / Sulphuric Night [Bos] / Sanguine Relic [E.U.A.] / Mons Veneris / Voëmmr / Degredo / Tormentü / Occelensbrigg / Irae / Balmog [Esp] – Metalpoint, Porto Invicta Requiem Mass V

 

NOVEMBRO

01 – My Enchantment / Strikeback / Legacy Of Cynthia / Swim To Drown – CAE Portalegre – Quinta das Beatas, Portalegre VI Portalegre Core Fest

02 – Corpus Christii / Valafar [Ing] / Biolence / Dharma / Wicked / Phreneticis / Basalto / Skinning / Destroyers Of All / Congruity / Basement Torture Killings – Pavilhão Multiusos, Malveira Oeste Underground Fest IV

09 – Aborted [Bel] / Entombed A.D. [Sué] / Baest [Din] – LAV – Lisboa ao Vivo, Lisboa

09 – Necrowretch [Fra] / Skelethal [Fra] / Vectis / Nihility – Metalpoint, Porto

09 – Godspeed You! Black Emperor [E.U.A.] – Lisboa Ao Vivo, Lisboa

10 – Godspeed You! Black Emperor [E.U.A.] – Hard Club, Porto

15 – CineMuerte – Cine Incrível, Almada

20 – Brainstorm [Ale] / Sinheresy [Ita] – RCA Club, Lisboa

30 – Poets Of The Fall [Fin] / (…) – RCA Club, Lisboa

30 – Agathocles [Bel] / R.D.B. / Devileech / Undersave / Systemik Viølence / Acromaníacos – Motoclube do Oriente (Tribo Motard), São João da Talha Hammer Smashed Fest

 

DEZEMBRO

01 – Max & Igor Cavalera [Bra] – Lisboa Ao Vivo, Lisboa Return Beneath Arise

05 – Vulcano (Bra) / (…) – Metalpoint, Porto

06 – Alter Bridge [E.U.A.] / Shinedown [E.U.A.] / The Raven Age [Ing] – Altice Arena – Sala Tejo, Lisboa

06-08 – Paradise Lost [Ing] / Alcest [Fra] / Solstice [Ing] / Disillusion [Ale] / Daylight Dies [E.U.A.] / Heavenwood / Outshine [Sué] / Total Death [Ecu] / Consecration [Ing] / Darkher [Ing] / Petrichor / Ardours / Pântano / Wells Valley / Dogma / Nighttime Birds – RCA Club / Lisboa Ao Vivo, Lisboa – Under The Doom Festival

08 – Bruce Dickinson [Ing] – Aula Magna, Lisboa One-Man Speaking Show

08 – In Obscurity Revealed [Mex] / (…) – Metalpoint, Porto

10 – Ghost [Sue] / All Them Witches [E.U.A.] / Tribulation [Sue] – Altice Arena – Sala Tejo, Lisboa

28 – Filii Nigrantium Infernalium / Atlas Pain [Ita] / Cavemaster / Dawn Of Ruin / EnChanTya / Nematomorphos / Synlakross [Esp] – Milagre Metaleiro – Associação Cultural, Pindelo dos Milagres, São Pedro do Sul Assembleia do Metal

FEVEREIRO

01 – Explosions In The Sky [E.U.A.] – Aula Magna, Lisboa

08 – Gaerea / CineMuerte / Soul Of Anubis / Juseph / Sollust – Asdreq Quintela, Viseu